RECA cutting wheel for pipe cutter, plastic 67 x 8 mm
Suitable for medium-wall to thick-wall plastic and composite pipes. Replacement cutting wheel is coated. reca pipe cutters are protected with impact-resistant powder coating. Guide rollers, pivot pins and spindles are precision-turned from tool steel to guarantee accurate right-angle cuts. Field of Application: For medium-wall to thick-wall pipes. Type: For thick-wall plastic and composite pipes - suitable for pipe cutter Quick plastic (art. no. 0703 531 170)
| Vørunummar | 0703531671 |
| EAN | 4029484525515 |
| Bore diameter | 8 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Outer diameter | 67 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Type | For thick-wall plastic and composite pipes - suitable for pi |
| Supplier | RECA NORM |
Suitable for medium-wall to thick-wall plastic and composite pipes. Replacement cutting wheel is coated.
reca pipe cutters are protected with impact-resistant powder coating. Guide rollers, pivot pins and spindles are precision-turned from tool steel to guarantee accurate right-angle cuts.
Field of Application:
For medium-wall to thick-wall pipes.Type:
For thick-wall plastic and composite pipes - suitable for pipe cutter Quick plastic (art. no. 0703 531 170)Allar útgávur

RECA cutting wheel for pipe cutter, copper/aluminium 19 x 5 mm

RECA cutting wheel for pipe cutter, Inox 19 x 5 mm

RECA cutting wheel for pipe cutter, Inox 19 x 6.2 mm
