RECA Cobra Quick pipe wrench 250 mm
The new RECA Cobra Quick with a red ring on the pushbutton. Thanks to the advanced pushbutton, the product can be set simply by pushing directly on the workpiece. Specially hardened teeth on gripping surfaces, teeth hardness approx. 61 HRC: high wear resistance for lasting secure grip. Material: Chromium-vanadium electric steel, hardened. Dipped grip protection for an excellent grip.
| Vørunummar | 0703823251 |
| EAN | 4029484757367 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 250.0 mm |
| Max. diameter | 2 in |
| Max. width across flats | 46 mm |
| Number of adjustments | 25 |
| Supplier | RECA NORM |
The new RECA Cobra Quick with a red ring on the pushbutton. Thanks to the advanced pushbutton, the product can be set simply by pushing directly on the workpiece.
Specially hardened teeth on gripping surfaces, teeth hardness approx. 61 HRC: high wear resistance for lasting secure grip.
Material: Chromium-vanadium electric steel, hardened.
Dipped grip protection for an excellent grip.
Advantages:
- Gaspipe and water pump pliers in one tool.
- Self-locking on pipes and nuts: no slippage on workpiece, work requires less force. Rapid, precise adjustment directly on workpiece.
- No accidental readjustment.
- No joint slippage.
- Fine adjustment.
- Optimum leverage.
- Can be used as wrench in many situations.
Advice:
Simply push the pushbutton and the wrench opens completely. By holding the handles, the wrench can be "pushed closed" and adapted to the workpiece.To reactivate the push-on function, the wrench must be fully opened.
Allar útgávur

RECA Cobra pipe wrench 125 mm

Cobra pipe wrench 150 mm

Cobra pipe wrench 180 mm
