RECA channel wing chisel SDSmax
A classic in proven RECA quality. This 2-in-1 chisel is designed for creating channels and chiselling junction boxes and outlets without having to change tools. The slide guide enables various channel depths to be chiselled. For use in sand-lime brick, clay brick, pumice, with and without plaster, in new-builds and in redevelopment projects. Advice: We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no.
| Vørunummar | 0638535380 |
| EAN | 4029484948727 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 380 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 5 - 10 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-max |
| Weight | 0.9 kg |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
This 2-in-1 chisel is designed for creating channels and chiselling junction boxes and outlets without having to change tools. The slide guide enables various channel depths to be chiselled.
For use in sand-lime brick, clay brick, pumice, with and without plaster, in new-builds and in redevelopment projects.
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
Allar útgávur
