RECA carbide claw chisel SDSplus 200x32x10
A classic in proven RECA quality. The professional choice, with carbide inserts. For cleaning joints/removing mortar in masonry renovation projects. For removing intact bricks, tiles and plaster layers. Can also be used for removing excess concrete and smoothing surfaces. Application area: For cleaning joints/removing mortar in masonry renovation projects.
| Vørunummar | 0638132200 |
| EAN | 4029484948697 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 200 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 2 - 4 kg class |
| Thickness | 10 mm |
| Tool holding device | Suitable for SDS-plus |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
The professional choice, with carbide inserts. For cleaning joints/removing mortar in masonry renovation projects. For removing intact bricks, tiles and plaster layers. Can also be used for removing excess concrete and smoothing surfaces.
Application area:
For cleaning joints/removing mortar in masonry renovation projects.Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
Allar útgávur
