RECA Alligator water pump pliers 180 mm
Specially hardened teeth on gripping surfaces, teeth hardness approx. 61 HRC: high wear resistance for lasting secure grip. Perforated joint: highly robust thanks to double guide. Material: chrome vanadium electrical steel, hardened. Dipped grip protection for an excellent grip.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0703826180 |
| EAN | 4029484512492 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 180.0 mm |
| Max. diameter | 1-1/4 in |
| Max. width across flats | 30 mm |
| Number of adjustments | 7 PCS |
| Supplier | RECA NORM |
Specially hardened teeth on gripping surfaces, teeth hardness approx. 61 HRC: high wear resistance for lasting secure grip.
Perforated joint: highly robust thanks to double guide.
Material: chrome vanadium electrical steel, hardened.
Dipped grip protection for an excellent grip.
Advantages:
- Self-locking on pipes and nuts: no slippage on workpiece, work requires less force.
- Favourable leverage for optimum load transmission.
- Pinch guard prevents crushing injuries.
Allar útgávur

Alligator water pump pliers 250 mm
46250.02
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Alligator water pump pliers 300 mm
60300.02-3/4
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

RECA Alligator water pump pliers 400 mm
90400.03-1/2
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo