RECA 2C T-handle hex socket wrench, 2-component handle, 8.0 x 175 mm hex socket
The full-length hexagonal blade is produced from high-quality chromium-vanadium steel and has a "Black Tip" for precise adjustment and greater torque. The integrated lateral output allows simple and effortless loosening and tightening of screwed connections. This is particularly suitable for seized screw connections. Thanks to the very good handle geometry, the 2-component handle sits exceptionally well in the hand. In addition, the built-in holes in the handle allow the T-handle wrench to be hung on a tool rack.
| Vørunummar | 0701632180 |
| EAN | 4029484754922 |
| Blade length | 175 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Handle length | 100 mm |
| Handle width | 25 mm |
| Handle width x handle length | 25 x 100 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The full-length hexagonal blade is produced from high-quality chromium-vanadium steel and has a "Black Tip" for precise adjustment and greater torque. The integrated lateral output allows simple and effortless loosening and tightening of screwed connections. This is particularly suitable for seized screw connections. Thanks to the very good handle geometry, the 2-component handle sits exceptionally well in the hand. In addition, the built-in holes in the handle allow the T-handle wrench to be hung on a tool rack.
Advantages:
- Continuous blade with "Black Tip" tips for precise fit and increased torque
- Side tip
- Ergonomic two-component handle
- Integrated hole in the handle for hanging on a tool wall
Advice:
Also available in a set with a workshop stand!Allar útgávur

RECA 2C T-handle hex socket wrench, 2-component handle, 10.0 x 200 mm hex socket

RECA 2C T-handle hex socket wrench, 2-component handle, 2.0 x 125 mm hex socket

RECA 2C T-handle hex socket wrench, 2-component handle, 2.5 x 125 mm hex socket
