Ratio hammer core bit, Ø 125 mm
The heavy hammer core drill bits with ratio connection are used mainly on Max devices, but can also be adapted to suit other systems.
Field of Application: Concrete, solid and perforated brick, solid sand-lime and perforated brick, aerated concrete
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0649770125 |
| EAN | 4029484107582 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125.0 mm |
| Length | 105.0 mm |
| Number of teeth | 12 PCS |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 5 - 10 kg class |
| Supplier | RECA NORM |
The heavy hammer core drill bits with ratio connection are used mainly on Max devices, but can also be adapted to suit other systems.
Field of Application:
Concrete, solid and perforated brick, solid sand-lime and perforated brick, aerated concreteAdvantages:
- The large carbide teeth are deeply embedded for a long service life and fast drilling progress
- The variable toothing (spade and chisel toothing) guarantees fast drilling progress
- The thread ratio provides a secure and detachable connection
- The reduced bit body behind the carbide teeth reduces friction on the drill hole wall, protecting user and machine
- Extensive accessories offer maximum flexibility for wide-ranging requirements
Advice:
These heavy hammer core drill bits feature a function for the easy removal of seized drilling cores. Ideal for use with RECA drill core remover 0649 796.Allar útgávur

Ratio hammer core bit, Ø 40 mm
40.06
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Ratio hammer core bit, Ø 50 mm
50.06
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Ratio hammer core bit, Ø 65 mm
65.06
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Ratio hammer core bit, Ø 80 mm
80.08
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo