R/Q 2 x 2 cutting and sanding disc, stepped, 125 x 1.9 x 22.23 mm
R/Q: The universal tool for steel and stainless steel for cutting and deburring/roughing = saves time: no changing of discs for optimum safety
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0670022125 |
| EAN | 4029484439720 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | Cranked |
| Diameter | 125.0 mm |
| Thickness | 1.9 mm |
| Supplier | RECA NORM |
R/Q: The universal tool
for steel and stainless steel
for cutting and deburring/roughing
= saves time: no changing of discs for optimum safety
Advantages:
Speed
- Extra-thin cutting and rough sanding with a single disc
- No need to change discs
- Cutting, deburring, chamfering and grinding in one work step
- No interruptions to work, no retooling, no machine changes
Convenience
- Low vibrations
- Effortless work
- Iron- and sulphur-free cutting disc
- Suitable for universal use
- Cutting and sanding in a single disc
- No disc change necessary
- Cutting at 90° angle
- Roughing at 30° angle
Safety
- High-quality abrasive grain mixture
- Long-lasting maximum performance - aggressive cutting and powerful sanding
Service life
- 3-way fibreglass reinforcement
- Meets prescribed lateral load (290 N) for rough grinding discs
- o
Sa safety guidelines - Stringently tested quality
Design:
Cranked