Plasterboard plug ZD, die-cast zinc
Special anchor for fixings in gypsum plasterboard/gypsum fibreboard panels For quick and easy installation in gypsum plasterboard/gypsum fibreboard panels, without pre-drilling and without additional setting tool
Application: area: For mounting lightweight attachments, e.g. electrical installations, lighting, pictures, lightweight shelves etc. in gypsum plasterboard/gypsum fibreboard panels
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0905801030 |
| EAN | 4066115000539 |
| Anchor length (l) | 39 mm |
| Bit holder | 0 - not applicable |
| Collar diameter | 14.5 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Hole diameter in component (d Bau) | 6.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Special anchor for fixings in gypsum plasterboard/gypsum fibreboard panels
For quick and easy installation in gypsum plasterboard/gypsum fibreboard panels, without pre-drilling and without additional setting tool
Application area:
For mounting lightweight attachments, e.g. electrical installations, lighting, pictures, lightweight shelves etc. in gypsum plasterboard/gypsum fibreboard panelsAdvantages:
Fast assembly - no need for a special setting tool and pre-drillingLathe centre ensures easy positioning and drilling into the panel
Innovative 1/4 inch drive enables setting of the plug with PZ bit, TX bit etc.
Power transmission via the 1/4 inch hexagon mounting of the bit
Plasterboard plug and the screw can be screwed in using the same bit
Component can be fixed with wood or chipboard screws
High-quality die-cast zinc
Mechanical interlock mounting
Advice:
Screw directly into plasterboard panel until flush with a low torque