Oerlikon Fincord stick welding electrode 2.5 x 350 mm
Rutile stick welding electrode with excellent welding properties. Easy to use, suitable for inexperienced welders. Simple to light and relight. Low-noise, stable electric arc. Seam looks very smooth and clean. Transitions to basic material are free of notches. Can be welded in all positions, except inclined positions. Field of Application: S(P) 235 - S(P) 355, GP 240, GP 280 Advice: The electrode is welded with direct current and alternating current (- pole). Only work with dry electrodes.
630 stk í kartong
| Vørunummar | 0982044147 |
| EAN | 4029484156856 |
| Approval | TÜV, DB, ABS (2P), BV (2), DNV (2), GL (2Y), LRS (2m) |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 2.5 mm |
| Length | 350.0 mm |
| Max. electrode welding current | 90 A |
| Supplier | RECA NORM |
Rutile stick welding electrode with excellent welding properties.
Easy to use, suitable for inexperienced welders.
Simple to light and relight.
Low-noise, stable electric arc.
Seam looks very smooth and clean.
Transitions to basic material are free of notches.
Can be welded in all positions, except inclined positions.
Field of Application:
S(P) 235 - S(P) 355, GP 240, GP 280Advice:
The electrode is welded with direct current and alternating current (- pole).Only work with dry electrodes.
Allar útgávur
