Non-woven flap wheel discs, medium, 125 mm
Non-woven abrasive flap disc and fibreglass plate
Field of Application: Smoothing weld seams (coarse design). Removing discolouration, rust, scale and paint. Suitable for finishing, cleaning, machining and polishing stainless steel, steel, aluminium and non-ferrous metals.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0666030010 |
| EAN | 4029484445264 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125.0 mm |
| Grid size | 180 /medium |
| Max. rotation speed | 12250 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Non-woven abrasive flap disc and fibreglass plate
Field of Application:
Smoothing weld seams (coarse design). Removing discolouration, rust, scale and paint. Suitable for finishing, cleaning, machining and polishing stainless steel, steel, aluminium and non-ferrous metals.Advantages:
- Non-woven abrasive fully permeated with grain to ensure a long service life.
- No clogging.
- Cool grinding due to the flap structure - no discolouration.
- Adapts to the shape of the material. Ideally suited for uneven and curved surfaces.
- Available in a coarse, medium and fine design. Can be used for tasks ranging from grinding weld seams through to polishing surfaces.
- Very quick and perfect work results. Manual reworking no longer necessary.
Advice:
Please note: Use speed-adjustable angle grinders and wear protective gloves and safety goggles!
Allar útgávur

Non-woven flap wheel discs, coarse, 125 mm
100 / coarse
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Non-woven flap wheel discs, fine, 125 mm
280 / fine
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo