Multi Cut circular saw blade, 30 teeth, 190 x 2.8 x 30 mm
Cemented carbide-tipped circular saw blade with asymmetric tooth pitch. Suitable for cutting wood with embedded items or nails, weatherboard material, lightweight blocks, chipboard and laminated wood panels, aluminium profiles, plastics, plexiglass, insulated façades, thin-wall mild steel pipes and profiles, softwood, hardwood With reducing ring to 20 and 16 mm.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 2616190030 |
| EAN | 4029484514793 |
| Bore diameter | 30 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting edge width | 2.8 mm |
| Diameter | 190 mm |
| Max. rotation speed | 10000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Cemented carbide-tipped circular saw blade with asymmetric tooth pitch.
Suitable for cutting wood with embedded items or nails, weatherboard material, lightweight blocks, chipboard and laminated wood panels, aluminium profiles, plastics, plexiglass, insulated façades, thin-wall mild steel pipes and profiles, softwood, hardwood
With reducing ring to 20 and 16 mm.
Advantages:
Particularly quiet and easy cutting due to asymmetric tooth pitch.The ultimate blade for practically all applications.
Advice:
Suitable for hand-held circular saws, chop saws, mitre saws and table circular sawsAllar útgávur

Multi Cut circular saw blade, 24 teeth, w red. ring to 16 mm, 150 x 2.8 x 20 mm
15015012700
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Multi Cut circular saw blade, 24 teeth, w red. ring to 16 mm, 160 x 2.8 x 20 mm
16016011900
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Multi Cut circular saw blade, 24 teeth, reducing ring to 16 mm, 165x2.8x30 mm
16516511500
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Multi Cut circular saw blade 24 teeth w/reducing ring to 20mm 170x2.8x30mm
17017011200
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo