Machine vice, jaw width 140 mm, clamping width 150 mm
Stable and robust design for drilling stands and bench/pillar drills. Also suitable for light milling and planing work. Long lateral clamping slots Jaws and spindle are burnished Basic body made of grey cast iron Fixed clamping jaw with three vertical V-blocks and one horizontal V-block A cast jaw with inner guide supports the moving steel jaw
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 3653732140 |
| EAN | 4029484175284 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 85.0 mm |
| Hole distance (vertical) | 165 mm |
| Jaws height | 40 mm |
| Jaws width | 140 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Stable and robust design for drilling stands and bench/pillar drills. Also suitable for light milling and planing work.
- Long lateral clamping slots
- Jaws and spindle are burnished
- Basic body made of grey cast iron
- Fixed clamping jaw with three vertical V-blocks and one horizontal V-block
- A cast jaw with inner guide supports the moving steel jaw
Advantages:
Both clamping jaws have a support surface for clamping flat workpieces.
Long handle for maximum clamping forces.
Allar útgávur

Machine vice, jaw width 80 mm, clamping width 70 mm
10517470
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Machine vice, jaw width 100 mm, clamping width 92 mm
12518892
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Machine vice, jaw width 120 mm, clamping width 110 mm
150225110
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo