Li-Ion battery 3.6V 2.600 mAh with micro-USB charging socket
The Li-ion battery is extremely long-lasting and can be charged up to 2000 times even under harsh conditions of use. Due to the very low self-discharge, the battery keeps its energy for a long period even when not in use. Furthermore, the Li-ion cell weighs much less than conventional rechargeable battery technologies (e.g. NiCd/NiMH/PB) with the same performance. In addition, the battery can be used over a wide temperature range from -20°C to +60°C. The charging current is limited internally to a maximum of 1 A. The battery is easy to charge using a commercially available micro-USB charging cable. A PC, power bank or USB power supply unit (5 V) can be used to supply power. An integrated protective circuit protects against overcharging, overloading, short circuits and deep discharge.
| Vørunummar | 0981002001 |
| EAN | 4013674161362 |
| Battery designation | Li-Ion |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Nominal voltage | 3.6 V |
| Rechargeable battery/battery capacity | 2600 mAh |
| Type description | Li-ion battery 12 V, 2,600 Ah |
| Supplier | RECA NORM |
The Li-ion battery is extremely long-lasting and can be charged up to 2000 times even under harsh conditions of use. Due to the very low self-discharge, the battery keeps its energy for a long period even when not in use. Furthermore, the Li-ion cell weighs much less than conventional rechargeable battery technologies (e.g. Ni
Cd/NiMH/PB) with the same performance.
In addition, the battery can be used over a wide temperature range from -20°C to +60°C. The charging current is limited internally to a maximum of 1 A. The battery is easy to charge using a commercially available micro-USB charging cable. A PC, power bank or USB power supply unit (5 V) can be used to supply power. An integrated protective circuit protects against overcharging, overloading, short circuits and deep discharge.
Advantages:
- High-quality lithium battery 18650 with safety board
- Ideal for use in modern LED flashlights, head lamps, e-cigarettes, laser pens, etc.
- Integrated protective circuit protects against overload, overload, short circuit and deep discharge
- Max. continuous discharge current: 5.2A
- Very low self-discharge and high energy efficiency
- Outstanding value for money
Advice:
The battery is charged using a micro-USB cable (NOT included in scope of delivery)There is an LED charge level indicator on the positive terminal of the battery. It lights up red during the charging process and switches to green once the battery is fully charged.