Leifeld installation rail 2 m, 20 m per bundle 50 x 3 mm
Installation rail Easy to align and extremely low cost rail system for on-wall installation including processing tools and accessories. Supplied as 2 m pipe lengths, 3 mm thick. Field of Application: All common plumbing dimensions can be used with this rail system: 80/100/120/153/160 mm etc. Suitable for almost all system connection sockets and brackets. Ideal for cementing and screw fastening, particularly in Poroton and aerated concrete.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 086012001 |
| EAN | 4029484141005 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 2000.0 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Type description | Leifeld rail 2 m x 50 mm x 3 mm |
| Weight | 880 |
| Supplier | RECA NORM |
Installation rail
Easy to align and extremely low cost rail system for on-wall installation including processing tools and accessories. Supplied as 2 m pipe lengths, 3 mm thick.
Field of Application:
All common plumbing dimensions can be used with this rail system: 80/100/120/153/160 mm etc. Suitable for almost all system connection sockets and brackets. Ideal for cementing and screw fastening, particularly in Poroton and aerated concrete. Reliable, twist-proof installation in lightweight and wooden wall structures even in adverse situations. Quick assembly of brackets for heating distributors and pipe lines as well as space-saving suspension of pipe pairs one below the other.Advice:
Please note: All PU values are in METRES!Allar útgávur

Leifeld fixing plates, galvanised 50 x 70 mm
70.0Fixing plates 50 x 70 mm35
pk (50 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo