KSK sealing film, self-adhesive, thickness 1.5 mm, 1 rolls of 20 m 300 mm x 20 m
The KSK sealing film is used for air-, wind- and watertight fixing to the structure for construction elements and in the façade area. The film is used specifically to seal the lower construction connection according to DIN 18195. It adheres excellently to surfaces that are commonly used in construction such as concrete, masonry, wood, metal, many plastics, hard PVC and various cold bitumen.
| Vørunummar | 0800630300 |
| EAN | 4029484898329 |
| Building material class | E - Normally inflammable |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length of roll | 20 m |
| Material thickness | 1.5 mm |
| Max. processing temperature | +35 °C |
| Supplier | RECA NORM |
The KSK sealing film is used for air-, wind- and watertight fixing to the structure for construction elements and in the façade area. The film is used specifically to seal the lower construction connection according to DIN 18195. It adheres excellently to surfaces that are commonly used in construction such as concrete, masonry, wood, metal, many plastics, hard PVC and various cold bitumen.
Advantages:
● Airtight, windproof and watertight● Can be applied to slightly damp surfaces
● Offers maximum protection against indoor air pollution - certified according to GEV-EMICODE® EC1plus - very low emissions
● Slotted masking paper for precise application to surface
● Can be applied in temperatures from -5°C
● No additional adhesive required
Advice:
The surfaces must be capable of bearing loads and free of oils, greases, dust and dirt. Not suitable for sealing against pressurised water. Cannot be plastered or painted over.Allar útgávur

KSK sealing film, self-adhesive, thickness 1.5 mm, 4 rolls of 20 m 100 mm x 20 m

KSK sealing film, self-adhesive, thickness 1.5 mm, 2 rolls of 20 m 150 mm x 20 m

KSK sealing film, self-adhesive, thickness 1.5 mm, 2 rolls of 20 m 200 mm x 20 m
