Jokari cable knife 28 H
For sheath stripping all standard round cables, blades coated with titanium nitride, resulting in higher cutting speed, reduced wear, longer service life, cutting depth adjustable using the adjusting screw on the end of the handle, automatic adjustment to round and longitudinal cut, titanium nitride-coated spare blades in the housing, high-quality, wear-resistant polyamide housing, Hooked blade coated with titanium nitride Application area: Sheath stripping of round cable, diameter 8-28 mm
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0695400361 |
| EAN | 4011391102828 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 30 mm |
| Length | 170 mm |
| Max. cable diameter | 50 mm |
| Min. cable diameter | 4 mm |
| Supplier | RECA NORM |
- For sheath stripping all standard round cables,
- blades coated with titanium nitride, resulting in higher cutting speed, reduced wear, longer service life,
- cutting depth adjustable using the adjusting screw on the end of the handle,
- automatic adjustment to round and longitudinal cut,
- titanium nitride-coated spare blades in the housing,
- high-quality, wear-resistant polyamide housing,
- Hooked blade coated with titanium nitride
Application area:
- Sheath stripping of round cable, diameter 8-28 mm