HSS-Co twist drill bit, long, DIN 340, 5.5 mm
Twist drill with straight shank, long, bare, type N, plain tool surface, right-hand cutting, DIN 340, tolerance h8, HSS-Co 5%
Application: area: High-performance drill with marked thermal hardness resistance. For drilling alloyed and non-alloyed steels and cast materials with strengths in excess of 800 N/mm², in particular stainless steels, roller bearing steels, high-alloy steels and heat-treatable steels and case-hardened steels.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0629500055 |
| EAN | 4029484830152 |
| Angle of the tip | 130 Degree |
| Chip flute length | 91.0 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 5.5 mm |
| Length | 139.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Twist drill with straight shank, long, bare, type N, plain tool surface, right-hand cutting, DIN 340, tolerance h8, HSS-Co 5%
Application area:
High-performance drill with marked thermal hardness resistance. For drilling alloyed and non-alloyed steels and cast materials with strengths in excess of 800 N/mm², in particular stainless steels, roller bearing steels, high-alloy steels and heat-treatable steels and case-hardened steels.Advantages:
- For drilling in deep-set areas
- Perfectly suited to machining tough and thick-walled materials
- Noticeable thermal hardness resistance for maximum service life
- Ideal for use in hand drills, box column drills and upright drills. Also suitable for CNC machines.
Allar útgávur

HSS-Co twist drill bit, long, DIN 340, 2.5 mm
2.562.095.0
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

HSS-Co twist drill bit, long, DIN 340, 3.0 mm
3.066.0100.0
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

HSS-Co twist drill bit, long, DIN 340, 3.2 mm
3.269.0106.0
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

HSS-Co twist drill bit, long, DIN 340, 3.3 mm
3.369.0106.0
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo