Hose clamps, A4 stainless steel, width 9 mm, bolt size 7 60-80 mm
Strap, housing and bolt made of A4 stainless steel, acid and weather resistant, slotted hexagon head bolt, worm thread
Application: area: Exterior areas, food processing (kitchens, butchers, bakers etc.), industry
Field of Application:
Application: s • Connecting coolant pipes • Pressure and pressure-free fuel lines and air vents • Oil lines • Connecting pipes used in plumbing • Connecting pipes used in mechanical engineering • Pipes in the household appliance industry • Hose lines in the commercial vehicle industry
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0538060080 |
| EAN | 4029484086214 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Max. clamping width | 80 mm |
| Max. clamping width (inches) | 3-1/8 in |
| Min. clamping width | 60 mm |
| Min. clamping width (inches) | 2-3/8 in |
| Supplier | RECA NORM |
Strap, housing and bolt made of A4 stainless steel, acid and weather resistant, slotted hexagon head bolt, worm thread
Application area:
Exterior areas, food processing (kitchens, butchers, bakers etc.), industryField of Application:
Applications• Connecting coolant pipes
• Pressure and pressure-free fuel lines and air vents
• Oil lines
• Connecting pipes used in plumbing
• Connecting pipes used in mechanical engineering
• Pipes in the household appliance industry
• Hose lines in the commercial vehicle industry
Advantages:
Improved asymmetrical housing - uniform force distribution and secure installationScrew support bearings - simple assembly due to secure belt guidance of the outgoing belt end
Material and clamping range imprinted on the belt - prevents confusion
Asymmetrical boom - prevents the housing from tipping over when tightening the clamp
Short housing seat - even contact pressure - improved efficiency
Belt inside smooth or embossed - optimal hose protection
Allar útgávur

Hose clamps, A4 stainless steel, width 9 mm, bolt size 7 8-16 mm
165/85/16
pk (25 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Hose clamps, A4 stainless steel, width 9 mm, bolt size 7 12-20 mm
203/41/2
pk (25 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Hose clamps, A4 stainless steel, width 9 mm, bolt size 7 16-25 mm
2515/8
pk (25 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Hose clamps, A4 stainless steel, width 9 mm, bolt size 7 20-32 mm
321-1/43/4
pk (25 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo