Hammerset anchor ED-DW 15 zinc-plated steel, with Dywidag female thread 15x80
Hammerset anchor with DYWIDAG® 1) female thread DW 15 for subsequent attachment of anchor rods. 1) DYWIDAG® is a registered trademark of Walter Bau AG
Application: area: Suitable for C12/15-C50/60 concrete or pressure-resistant natural stone.
Field of Application: Versatile anchor used in formwork construction. Cost-effective and fast mounting for in-situ concrete construction. Mounting of formwork supports and temporary fall arresters.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0904815080 |
| EAN | 4029484925308 |
| Anchor diameter | 22 mm |
| Anchor diameter x anchor length (l) | 22 x 80 mm |
| Anchor length (l) | 80 mm |
| Approval | 0 - not applicable |
| Construction product | Yes |
| Supplier | RECA NORM |
Hammerset anchor with DYWIDAG® 1) female thread DW 15 for subsequent attachment of anchor rods.
1) DYWIDAG® is a registered trademark of Walter Bau AG
Application area:
Suitable for C12/15-C50/60 concrete or pressure-resistant natural stone.Field of Application:
Versatile anchor used in formwork construction. Cost-effective and fast mounting for in-situ concrete construction. Mounting of formwork supports and temporary fall arresters.Advantages:
- Secure installation thanks to dirt-resistant thread
- After removing the anchor rod, the anchor does not protrude from the drill hole