Fluffy non-woven abrasive, medium grain 280, 150x13 mm
Soft yet extremely tough non-woven abrasive for simple matching of grinding finish. Free from parts which present a danger of corrosion. Free from iron, chlorine and sulphur (≤ 0.1 %).
Field of Application: • Removing discolouration and minor scratches • Adjusting satin grinding finish without lattice defects • Finish sanding of welding seams without removing welding seam • Easy deburring • For machining stainless steel, steel and aluminium • For use on drills and speed-adjustable straight grinders
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0668515000 |
| EAN | 4029484508570 |
| Bore diameter | 13 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 150.0 mm |
| Grid size | 180-280 |
| Max. rotation speed | 6000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Soft yet extremely tough non-woven abrasive for simple matching of grinding finish. Free from parts which present a danger of corrosion. Free from iron, chlorine and sulphur (≤ 0.1 %).
Field of Application:
• Removing discolouration and minor scratches• Adjusting satin grinding finish without lattice defects
• Finish sanding of welding seams without removing welding seam
• Easy deburring
• For machining stainless steel, steel and aluminium
• For use on drills and speed-adjustable straight grinders
Advantages:
Soft non-woven abrasive adapts easily to the material being machinedExtremely tough material - no tearing
Open structure prevents clogging
Advice:
Use only with clamping mandrel, article no. 0666 913 652.