Flap wheel with shaft, abrasive fleece, grain 180 40 x 20 x 6 mm
Field of Application: Finish on stainless steel, steel and non-ferrous base metals. For removing oxides and discolouration. Produces a highly uniform surface with a high sheen.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0675240206 |
| EAN | 4029484298785 |
| Adapter diameter | 6 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 40.0 mm |
| Fleece grid size | 180 |
| Max. rotation speed | 14000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
Finish on stainless steel, steel and non-ferrous base metals.For removing oxides and discolouration.
Produces a highly uniform surface with a high sheen.
Advantages:
- Very gentle working
Advice:
Please note: Pay attention to the direction of rotation! Tools are only suitable for clockwise rotation!General working instructions:
At high rotation speeds, a coarse grain acts like a finer grain and at low rotation speeds a fine grain acts like a coarser grain.
Use tools with a low contact pressure; high contact pressure and sharp edges lead to premature wearing.
If chip removal is insufficient, do not increase the contact pressure, but instead use a coarser grain.
Allar útgávur

Flap wheel with shaft, abrasive fleece, grain 180 50 x 30 x 6 mm
50.0600011000
pk (5 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Flap wheel with shaft, abrasive fleece, grain 180 60 x 40 x 6 mm
60.050009000
pk (5 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Flap wheel with shaft, abrasive fleece, grain 180 80 x 50 x 6 mm
80.040007000
pk (5 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo