Fish bolts, similar to DIN 571, galvanised 6 x 75
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40. The recamo toothed rack system completes the range with 2 profile sizes and an assortment of accessories. A fire test report can also be presented for the recamo 38/40, 40/60 and ZS 41x41x2.5 ranges.
Application: area: For securing recamo rails, brackets etc. from article group 0859
| Vørunummar | 086016 75 |
| EAN | 4029484449200 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 75 mm |
| Max. washer diameter | 13.5 mm |
| Min. washer diameter | 12.7 mm |
| Min./max. washer diameter | 12.7-13.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40. The recamo toothed rack system completes the range with 2 profile sizes and an assortment of accessories. A fire test report can also be presented for the recamo 38/40, 40/60 and ZS 41x41x2.5 ranges.
Application area:
For securing recamo rails, brackets etc. from article group 0859Advantages:
Can be used without a washer due to the pressed-on collar.
Additional TX drive for screw connection to rails using long bits.
Allar útgávur

Fish bolts, similar to DIN 571, galvanised 6 x 60

Fish bolts, similar to DIN 571, galvanised 8 x 50

Fish bolts, similar to DIN 571, galvanised 8 x 60
