fire-mop II sanding disc, cleaning disc with ceramic abrasive grain, 115 mm
Ceramic abrasive grain Coarse cleaning disc on fibreglass plate
Application: area: Suitable for universal use. Especially for stainless steel, steel, non-ferrous metals, wood and plastic. The disc can be used for precision machining by applying gentle pressure.
Field of Application: Deep-pore cleaning of a wide range of surfaces. Removing rust, corrosion residue, scale, dirt, stubborn paint residue, coatings and discolouration. Matting surfaces, easy deburring work, cleaning vehicle underbodies and smoothing wood.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0666920115 |
| EAN | 4029484757183 |
| Bore diameter | 22 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 115 mm |
| Max. rotation speed | 12000 rpm |
| Recommended rotation speed | 7800 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Ceramic abrasive grain
Coarse cleaning disc on fibreglass plate
Application area:
Suitable for universal use. Especially for stainless steel, steel, non-ferrous metals, wood and plastic. The disc can be used for precision machining by applying gentle pressure.Field of Application:
Deep-pore cleaning of a wide range of surfaces. Removing rust, corrosion residue, scale, dirt, stubborn paint residue, coatings and discolouration. Matting surfaces, easy deburring work, cleaning vehicle underbodies and smoothing wood.Advantages:
- Ceramic abrasive grain -> twice the service life -> twice the removal speed
- Flexible structure adapts to the contours and shapes of the workpiece
- Open structure ensures cool grinding and prevents the disc from becoming clogged
- Free from metals susceptible to corrosion, Fe, S, Cl-free (<= 0.1 %)
- New abrasive grain is continuously released thanks to the even ceramic abrasive grain distribution in the fleece. This produces an even grinding finish.
Advice:
Please note: Use speed-adjustable angle grinders and wear protective gloves and safety goggles!
Allar útgávur

fire-mop II sanding disc, cleaning disc with ceramic abrasive grain, 125 mm
12511000
pk (5 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo