Finish SEG, M14 direct mounting, 115 mm
Abrasive disc with felt for high-gloss polishing
Field of Application: High-gloss polishing with grinding pastes: Pre-grinding paste (0674 35 700) and post-grinding paste (0674 35 701). If two different pastes are used, use a separate finish SEG sanding disc for each paste. Using sanding pastes with the finish SEG sanding disc produces a mirror finish Does not contain an abrasive, which means no material is removed.
| Vørunummar | 0668311900 |
| EAN | 4029484923465 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 115 mm |
| Max. rotation speed | 8000 rpm |
| Recommended rotation speed | 3500 rpm |
| Tool holding device | M14 |
| Supplier | RECA NORM |
Abrasive disc with felt for high-gloss polishing
Field of Application:
High-gloss polishing with grinding pastes: Pre-grinding paste (0674 35 700) and post-grinding paste (0674 35 701). If two different pastes are used, use a separate finish SEG sanding disc for each paste.
- Using sanding pastes with the finish SEG sanding disc produces a mirror finish
- Does not contain an abrasive, which means no material is removed.
Advantages:
Plastic disc with cooling effect
- Improved air supply to the workpiece reduces the grinding temperature and therefore causes less discolouration
- M14 thread mount is compatible with all common angle grinders
- No interfering clamping nut, so the surface being machined is not scratched; sanding material can be used completely
Individual segments
- Cooler grinding and better adhesion of the sanding paste thanks to individual segments
Advice:
Please note: Use speed-adjustable angle grinders and protective gloves and safety goggles!