Fibreglass rod professional set 80 m
Professional set, fibreglass rod dia. 4.5 mm - RUNPOTEC thread RTG dia. 6 mm with robust steel winch (zinc-plated/powder-coated) with new, double outfeed system (automatic outfeed brake and quick outfeed), additional locking brake, extendable feet and storage compartment for accessories. Accessories included: 1x RUNPORUNNER, 1x shackle, 1x runner, 1 x special adhesive, 1x connection sleeve, 2x end sleeves.
Field of Application: Pipe dimensions from 30–80 mm
| Vørunummar | 0695990041 |
| EAN | 9120045473544 |
| Bending radius | 120 mm |
| Colour | Yellow |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Depth | 250 mm |
| Height | 500 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Professional set, fibreglass rod dia. 4.5 mm - RUNPOTEC thread RTG dia. 6 mm with robust steel winch (zinc-plated/powder-coated) with new, double outfeed system (automatic outfeed brake and quick outfeed), additional locking brake, extendable feet and storage compartment for accessories.
Accessories included: 1x RUNPORUNNER, 1x shackle,
1x runner, 1 x special adhesive, 1x connection sleeve, 2x end sleeves.
Field of Application:
Pipe dimensions from 30–80 mmAdvantages:
- Includes steel winch
- Double outfeed system (automatic outfeed brake and quick outfeed)
- Additional locking brake
- Fibreglass rod tensile load up to 1300 kg
- Total tensile load 220 kg
- Bending radius 120 mm
Allar útgávur
