Downpipe makeshift arrangement diam. 200 mm 200 mm x 100 m
The interim downpipe solution replaces the rain downpipe transitionally, and protects adjacent components against the ingress of rainwater. Application area: For pipes up to 125 mm diameter Field of Application: Downpipe makeshift arrangement cut to the desired length and pulled over the downpipe run-off support and the floor run-off support.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0683600200 |
| EAN | 4029484814343 |
| Colour | Transparent |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length of roll | 100 m |
| Roll width | 200 mm |
| Roll width x roll length | 0.2 x 100 m |
| Supplier | RECA NORM |
The interim downpipe solution replaces the rain downpipe transitionally, and protects adjacent components against the ingress of rainwater.
Application area:
For pipes up to 125 mm diameterField of Application:
Downpipe makeshift arrangement cut to the desired length and pulled over the downpipe run-off support and the floor run-off support. For protection against weather influences, such as wind, etc., it is recommended that the downpipe makeshift arrangement be secured to the pipe connections (e.g. cable ties, suitable adhesive tape). The product is UV- and weather-resistant for a maximum of 6 weeks, therefore the downpipes should be assembled as soon as possible.