diaflex ultra SILENT diamond cutting disc 230/22.2
The low-noise disc - significantly reduced noise! Laser-welded diamond cutting discs with silent core; height of diamond layer 10 (8+2) mm for use with hand-held machines such as angle grinders (230 mm) or large angle grinders (300 and 350 mm).
Field of Application: Can be used on all common stone materials such as concrete (incl. reinforced), granite, clinker brick etc.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0662406230 |
| EAN | 4029484927562 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 230 mm |
| Effective diamond section | 13 mm |
| Main-blade thickness | 2.0 |
| Supplier | RECA NORM |
The low-noise disc - significantly reduced noise!
Laser-welded diamond cutting discs with silent core; height of diamond layer 10 (8+2) mm for use with hand-held machines such as angle grinders (230 mm) or large angle grinders (300 and 350 mm).
Field of Application:
Can be used on all common stone materials such as concrete (incl. reinforced), granite, clinker brick etc.Advantages:
The "SILENTIO" discs cut significantly quieter in comparison to other diamond cutting discs. The noise level is reduced by up to 10 dB and is noticeably lower!Allar útgávur

diaflex ULTRA SILENT diamond cutting disc 350/25.4
3.040350
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo