diaflex diamond cutting disc ULTRA H for hard materials PREMIUM, 230/22.2
The absolute top product for hard stoneware, fired or glazed clay bricks, as well as granite, marble, ceramic and much more. Closed cutting edge, extremely thin for exceptionally easy cutting.
Application: area: Can be used for wet cutting on bench saws or for dry cutting on an angle grinder, depending on diameter and hole
Field of Application: For use in hard materials in which it is important to achieve a clean cutting result.
| Vørunummar | 0664221230 |
| EAN | 4029484765195 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 230 mm |
| Effective diamond section | 10 mm |
| Material to be processed | Tiling |
| Supplier | RECA NORM |
The absolute top product for hard stoneware, fired or glazed clay bricks, as well as granite, marble, ceramic and much more. Closed cutting edge, extremely thin for exceptionally easy cutting.
Application area:
Can be used for wet cutting on bench saws or for dry cutting on an angle grinder, depending on diameter and holeField of Application:
For use in hard materials in which it is important to achieve a clean cutting result.Advantages:
The diaflex ULTRA H is set apart by its extreme speed, even in the hardest materials.
Type:
Dry cuttingAdvice:
The flange reinforcement with a diameter of 95 mm ensures this thin disc offers extremely good stability!Allar útgávur

diaflex diamond cutting disc ULTRA H for hard materials PREMIUM, 115/22.2

diaflex diamond cutting disc ULTRA H for hard materials PREMIUM, 125/22.2

diaflex diamond cutting disc ULTRA H, wet-cutting version, 180/30-25.4
