diaflex diamond cutting disc RS10M for asphalt and concrete SPECIAL 300 / 20
The M-segments have been specially developed for this
application: and clearly show the multiple benefits of this diamond cutting disc. Cuts quickly through concrete and is durable when cutting through asphalt. Excellent cutting performance and service life, even in green concrete and abrasive sand-lime brick!
Application: area: Can be used for dry or wet cutting on large angle grinders, floor saws or bench saws.
| Vørunummar | 0661222300 |
| EAN | 4029484512614 |
| Bore diameter | 20 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 300 mm |
| Effective diamond section | 10 mm |
| Main-blade thickness | 2.6 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The M-segments have been specially developed for this application and clearly show the multiple benefits of this diamond cutting disc. Cuts quickly through concrete and is durable when cutting through asphalt. Excellent cutting performance and service life, even in green concrete and abrasive sand-lime brick!
Application area:
Can be used for dry or wet cutting on large angle grinders, floor saws or bench saws.Advantages:
This is THE combined disc for alternating use in concrete and asphalt. You no longer need to change discs! The RS10M shows its strengths in both applications. A true all-rounder with various usage options in terms of both materials and machines!
Type:
Segmented cutting edge with continuous laser-welded segments, segment height of 12 mm (10+2).Advice:
The 300-mm diameter version has three protective drop segments with a total segment height of 15 mmAllar útgávur

diaflex diamond cutting disc RS10M for asphalt and concrete SPECIAL 350 / 20

diaflex diamond cutting disc RS10M for asphalt and concrete SPECIAL 350 / 254

diaflex diamond cutting disc RS10M for asphalt and concrete SPECIAL 400 / 20
