diadrill ultra diamond core drill, dry, 1 1/4 in, concrete, eff. lgth 400/122 mm
Diamond dry core bits for use in concrete with dust extraction! The new standard for dry core bits — the RECA diadrill ultra diamond dry core bit allows dry drilling in concrete and reinforced concrete in combination with dust extraction.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0663406122 |
| EAN | 4029484927661 |
| Connection thread | 1 1/4 inch |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 122 mm |
| Effective diamond section | 8.5 mm |
| Effective length | 400 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Diamond dry core bits for use in concrete with dust extraction!
The new standard for dry core bits — the RECA diadrill ultra diamond dry core bit allows dry drilling in concrete and reinforced concrete in combination with dust extraction.
Outstanding features:
+ Segments with symmetrically arranged diamonds
+ Laser-welded segments
+ Segment height 10 mm
+ Special tube body, optimised for dry core bits
Field of Application:
Areas of application WITH dust extraction system and (if available) soft hammer function: Sand-lime brick (all types and densities), reinforced concrete, masonryAdvice:
The use of a dust extraction system has always been recommended, however, since January 2019 it has been expressly required due to the new dust limits. The use of a dust extraction system not only protects the user and the machine, but also significantly improves drilling performance and the service life of the diamond tool.During manual drilling, the centring tip with gas pressure spring (art. no. 0663 416 100) facilitates centring.
Allar útgávur

diadrill ultra diamond core drill, dry, 1 1/4 in, concrete, eff. lgth 400/52 mm
5233.4
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

diadrill ultra diamond core drill, dry, 1 1/4 in, concrete, eff. lgth 400/56 mm
5633.4
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

diadrill ultra diamond core drill, dry, 1 1/4 in, concrete, eff. lgth 400/68 mm
6843.4
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

diadrill ultra diamond core drill, dry, 1 1/4 in, concrete, eff. lgth 400/76 mm
7643.4
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo