diadrill dia. core drill Supra, for use without dust extraction device, 102 mm
The all-rounder - peak performance in all common materials! Top-quality diamond core drill that achieves the fastest drilling times and the longest service life thanks to the combination of synthetic and polycrystalline diamonds.
Application: area: Premium socket cutter for drilling holes for socket outlets, switch boxes and distribution boxes in all common materials that may be encountered during electrical installations.
Field of Application: Optimum results in hard and high-density sand-lime brick, Poroton, masonry, vertically perforated brick and many other materials. Recommended for use with fast-running tools, i.e. high-speed drills that can be used with the soft hammer function or without hammer function, e.g. BOSCH GSB 162-2E.
| Vørunummar | 0663902102 |
| EAN | 4029484502172 |
| Connection thread | M16 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 102 mm |
| Effective diamond section | 9 mm |
| Effective length | 70 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The all-rounder - peak performance in all common materials!
Top-quality diamond core drill that achieves the fastest drilling times and the longest service life thanks to the combination of synthetic and polycrystalline diamonds.
Application area:
Premium socket cutter for drilling holes for socket outlets, switch boxes and distribution boxes in all common materials that may be encountered during electrical installations.Field of Application:
Optimum results in hard and high-density sand-lime brick, Poroton, masonry, vertically perforated brick and many other materials. Recommended for use with fast-running tools, i.e. high-speed drills that can be used with the soft hammer function or without hammer function, e.g. BOSCH GSB 162-2E.Advantages:
Fast advance of drilling through the use of synthetic and polycrystalline diamondsHigh-grade cobalt bond for long service life
Bell-shaped tube body that produces little friction and thereby only a small amount of heat
Type:
RS10BAdvice:
Open tube body for use without a dust extraction device