Cylinder wire brush, plaited, stnless stl wire 0.5mm, f. angle grinder, 125x12mm
Knotted, for use on hand-guided angle grinders. Knotted cylinder wire brushes for hand-guided, single-handed grinders and angle grinders, but can also be used for stationary application in pre and post-machining of welding seams (fillet and butt weld). For removing scale, rust, paint, slag and rubber residues and for deburring. The wire knots are twisted to the left, which prevents premature opening of the bundles when the brush is applied at an angle.
| Vørunummar | 2695312125 |
| EAN | 4029484459995 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125.0 mm |
| Max. rotation speed | 12000 rpm |
| Width | 12.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Knotted, for use on hand-guided angle grinders. Knotted cylinder wire brushes for hand-guided, single-handed grinders and angle grinders, but can also be used for stationary application in pre and post-machining of welding seams (fillet and butt weld). For removing scale, rust, paint, slag and rubber residues and for deburring. The wire knots are twisted to the left, which prevents premature opening of the bundles when the brush is applied at an angle.
Allar útgávur
