Cutting wheel for pipe cutter 31 x 19 mm
reca cutting wheels are made from high-alloyed, hardened tool steel to guarantee good running properties and long service life. Galvanised reca cutting wheels for stainless steel and steel run particularly smoothly thanks to their newly developed cutting geometry which also extends their service life by approx. 1/3. The special cutting wheel for plastic pipes can now also be used for composite pipes thanks to a further development in cutting geometry.
| Vørunummar | 0710149182 |
| EAN | 4029484424849 |
| Bore diameter | 9 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Outer diameter | 31 mm |
| Thickness | 19 mm |
| Type | For steel pipes - suitable for pipe cutter (0710 140 182) |
| Supplier | RECA NORM |
reca cutting wheels are made from high-alloyed, hardened tool steel to guarantee good running properties and long service life.
Galvanised reca cutting wheels for stainless steel and steel run particularly smoothly thanks to their newly developed cutting geometry which also extends their service life by approx. 1/3.
The special cutting wheel for plastic pipes can now also be used for composite pipes thanks to a further development in cutting geometry.
Field of Application:
SteelType:
For steel pipes - suitable for pipe cutter (0710 140 182)Advice:
Suitable for pipe cutter 0710 140 182.Allar útgávur

RECA cutting wheel for pipe cutter, copper/aluminium 19 x 5 mm

RECA cutting wheel for pipe cutter, Inox 19 x 5 mm

RECA cutting wheel for pipe cutter, Inox 19 x 6.2 mm
