Conical countersink, HSS-Co, with three blades, 90°, 6.3 mm
Deep-ground, DIN 335, type C, with straight shank Conical and countersink deburring tool with 3 cutters 90°, HSS-Co, DIN 335
Field of Application: Green ring for stainless steel
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0692900063 |
| EAN | 4029484301843 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 45.0 mm |
| Shank diameter | 5 mm |
| Spot-facer diameter | 6.3 mm |
| Suitable for screw | M3 |
| Supplier | RECA NORM |
Deep-ground, DIN 335, type C, with straight shank
Conical and countersink deburring tool with 3 cutters 90°, HSS-Co, DIN 335
Field of Application:
Green ring for stainless steelAdvantages:
Triple cutting edge countersinks are characterised by
- A high proportion of cobalt that ensures rapid heat dissipation, making them ideal for stainless steel.
- Excellent chip removal
- Chatter-free working
- Groove-free surface
- Optimal centring properties
Allar útgávur

Conical countersink, HSS-Co, three 90° flutes 8.3 mm
8.3M450.0
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Conical countersink, HSS-Co, three 90° flutes 10.4 mm
10.4M550.0
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Conical countersink, HSS-Co, three 90° flutes 12.4 mm
12.4M656.0
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Conical countersink, HSS-Co, three 90° flutes 16.5 mm
16.5M860.0
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo