Circular saw blade, carbide-tipped, 60 teeth 305 x 2.4 x 25.4 mm
Especially suitable for table circular saws, chop saws, hand-held circular saws (Jepson, Elektra-Beckum). Dry metal cut with high-speed saws. Can be used for wood, metal, non-ferrous metals, plastic, composites. Alternate top bevel with chamfer. Burr-free cut. Advice: For high-speed saws. Always clamp the workpiece firmly when cutting metals. RECA cooling lubricant greatly increases service life.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0613305025 |
| EAN | 4029484419159 |
| Bore diameter | 25.4 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting edge width | 2.4 mm |
| Diameter | 305 mm |
| Max. rotation speed | 7000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Especially suitable for table circular saws, chop saws, hand-held circular saws (Jepson, Elektra-Beckum).
Dry metal cut with high-speed saws.
Can be used for wood, metal, non-ferrous metals, plastic, composites.
Alternate top bevel with chamfer.
Burr-free cut.
Advice:
For high-speed saws.Always clamp the workpiece firmly when cutting metals.
RECA cooling lubricant greatly increases service life.
Allar útgávur

Circular saw blade, carbide-tipped, 80 teeth 305 x 2.4 x 25.4 mm
80305305
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Circular saw blade, carbide-tipped, 80 teeth 355 x 2.6 x 25.4 mm
80355355
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo