Circular saw blade 1.3243 INOX, 140 teeth, tooth pitch 6, 275 x 2.5 x 40 mm
Specially treated saw blades (high-speed steel with tungsten, molybdenum and cobalt) for maximum service life when machining stainless steel. Ideal for cutting hard materials such as stainless steels and high-tensile steels. For 4 mm tooth pitch = curved tooth, angled alternately (CT). For cutting pipes. For 6 and 8 mm tooth pitch = toothing with roughing and finishing tap (HZ).
| Vørunummar | 0612275414 |
| EAN | 4029484675821 |
| Bore diameter | 40.0 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting edge width | 2.5 mm |
| Number of teeth | 140 PCS |
| Saw blade diameter | 275 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Specially treated saw blades (high-speed steel with tungsten, molybdenum and cobalt) for maximum service life when machining stainless steel.
Ideal for cutting hard materials such as stainless steels and high-tensile steels.
For 4 mm tooth pitch = curved tooth, angled alternately (CT). For cutting pipes.
For 6 and 8 mm tooth pitch = toothing with roughing and finishing tap (HZ). For cutting solid materials and pipes with thick walls (> 3 mm)
Advice:
For low speedsAlways clamp the workpiece firmly when cutting metals.
RECA cooling lubricant greatly increases service life.
Allar útgávur

Circular saw blade 1.3243 INOX, 200 teeth, tooth pitch 4, 250 x 2.0 x 40 mm

Circular saw blade 1.3243 INOX, 220 teeth, tooth pitch 4, 275 x 2.5 x 40 mm

Circular saw blade 1.3243 INOX, 160 teeth, tooth pitch 6, 315 x 2.5 x 40 mm
