Cemented carbide milling bits, ZYA-S, cylindrical, TiAIN-coated, 12 x 25 x 6 mm
Cylindrical shape with spur cut DIN code ZYA...S
Field of Application: Solid cemented carbide head on dia. 6 mm HSS shaft (soldered), with head dia. 6 mm made entirely of solid carbide. Precision manufacture on ultra-modern CNC grinding machines ensures accurate and uniform toothing with optimal tooth sharpening angle. Recommended cutting speed v = 500-960 m/min. Calculation of rotation speed n (min): n = (v x 1000) / d x 3.1415 Optimal economic results are achieved by applying the highest possible rotation speed.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0678119525 |
| EAN | 4029484508280 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting edge length | 25.0 mm |
| Diameter | 12.0 mm |
| Length | 70.0 mm |
| Type | Cylindrical shape |
| Supplier | RECA NORM |
Cylindrical shape with spur cut DIN code ZYA...S
Field of Application:
- Solid cemented carbide head on dia. 6 mm HSS shaft (soldered), with head dia. 6 mm made entirely of solid carbide. Precision manufacture on ultra-modern CNC grinding machines ensures accurate and uniform toothing with optimal tooth sharpening angle. Recommended cutting speed v = 500-960 m/min.
- Calculation of rotation speed n (min): n = (v x 1000) / d x 3.1415
- Optimal economic results are achieved by applying the highest possible rotation speed.
Advantages:
- Ti
AlN coating for longer service life and thermal stability - optimised cutting of high-strength and tough materials
- rough and finish-milling on manually-controlled drive units
- can also be used on stationary machines
- Universal toothing with stronger teeth is suitable for machining stainless steels, extremely tough steels, grey cast iron, weld seams, hard plastics and tempered steels.
Type:
Cylindrical shape