Cemented carbide milling bits, WRC cylindrical w. round end, for alu. 12x25x6 mm
Rounded roller shape DIN code WRC
Field of Application: Light metals: Aluminium and aluminium alloys; non-ferrous metals; hard rubber; plastics; hard and compressed wood; recommended cutting speed v= 600-960 m/min
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0678921225 |
| EAN | 4029484304585 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting edge length | 25.0 mm |
| Diameter | 12.0 mm |
| Length | 70.0 mm |
| Type | Cylindrical shape with round end |
| Supplier | RECA NORM |
Rounded roller shape DIN code WRC
Field of Application:
Light metals: Aluminium and aluminium alloys; non-ferrous metals; hard rubber; plastics; hard and compressed wood; recommended cutting speed v= 600-960 m/minAdvantages:
- Maximum chipping of high-strength and tough materials
- Rough and finish milling on hand-operated drive machines
- Application on stationary machines also possible
- The universal toothing type with stronger teeth is suitable for machining stainless steels, steels of greater hardiness, grey cast iron, welding seams, hard plastics and hardened steels.
Type:
Cylindrical shape with round end