Cemented carbide milling bits, WRC, cyl. shape, TiAIN-coated, 12 x 25 x 6 mm
Rounded roller shape DIN code WRC
Field of Application: Solid cemented carbide head on dia. 6 mm HSS shaft (soldered), with head dia. 6 mm made entirely of solid carbide. Precision manufacture on ultra-modern CNC grinding machines ensures accurate and uniform toothing with optimal tooth sharpening angle. Recommended cutting speed v = 500-960 m/min. Calculation of rotation speed n (min): n = (v x 1000) / d x 3.1415 Optimal economic results are achieved by applying the highest possible rotation speed.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0678129225 |
| EAN | 4029484508297 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting edge length | 25.0 mm |
| Diameter | 12.0 mm |
| Length | 70.0 mm |
| Type | Cylindrical shape with round end |
| Supplier | RECA NORM |
Rounded roller shape DIN code WRC
Field of Application:
- Solid cemented carbide head on dia. 6 mm HSS shaft (soldered), with head dia. 6 mm made entirely of solid carbide. Precision manufacture on ultra-modern CNC grinding machines ensures accurate and uniform toothing with optimal tooth sharpening angle. Recommended cutting speed v = 500-960 m/min.
- Calculation of rotation speed n (min): n = (v x 1000) / d x 3.1415
- Optimal economic results are achieved by applying the highest possible rotation speed.
Advantages:
- Ti
AlN coating for greater service life and high temperature stability - Maximum chipping of high-strength and tough materials
- Rough and finish milling on hand-operated drive machines
- Application on stationary machines also possible
- The universal toothing type with stronger teeth is suitable for machining stainless steels, steels of greater hardness, grey cast iron, welding seams, hard plastics and hardened steels.
Type:
Cylindrical shape with round end