Carbide-tipped hole saw 68 mm
Stainless steel up to 2 mm, unalloyed steels up to 4 mm, plastics, PVC, aluminium, zinc, plaster and lightweight boards can be processed economically with RECA carbide-tipped hole saws. For use in hand and upright drills. For upright drills, do not use an automatic feed.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0632001680 |
| EAN | 4029484438495 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting depth | 12 mm |
| Diameter | 68.0 mm |
| Number of teeth | 12 PCS |
| Shank diameter | 13 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Stainless steel up to 2 mm, unalloyed steels up to 4 mm, plastics, PVC, aluminium, zinc, plaster and lightweight boards can be processed economically with RECA carbide-tipped hole saws.
For use in hand and upright drills.
For upright drills, do not use an automatic feed.
Advantages:
- High concentric precision due to solid construction
- Optimised chip angle with special grinding surface ensure high cutting performance and long service life
- Replaceable centre drill bit
- A specially hardened shaft is used for diameters from 32 mm for better absorption of the high torsional forces
- Morse taper holders can be used for diameters from 32 mm
Advice:
- Use arecal drilling and cutting oil when sawing metal
- Do not use cutting oil for cast iron
- Use petroleum for aluminium
Allar útgávur

Carbide-tipped hole saw 15.2 mm
15.24PG 9
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Carbide-tipped hole saw 16 mm
16.0416
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Carbide-tipped hole saw 18 mm
18.0410
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Carbide-tipped hole saw 18.6 mm
18.64PG 11
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo