Cable knife VDE 180 mm
Robust, fixed blade with straight edge Blade fully oil-hardened and annealed Handle with slip guard Transparent protective cap Ergonomically designed handle shape with pleasantly designed slip guard Increased safety thanks to non-slip soft component Thumb recess and "finger hook" on the end of the handle for good power transmission when pulling the knife Shank: Special tool steel, oil-hardened Advice: VDE-tested according to DIN EN/IEC 60900: 2004
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0695410120 |
| EAN | 4003773035565 |
| Blade length | 50 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 23 mm |
| Length | 190 mm |
| VDE certified | Yes |
| Supplier | RECA NORM |
- Robust, fixed blade with straight edge
- Blade fully oil-hardened and annealed
- Handle with slip guard
- Transparent protective cap
- Ergonomically designed handle shape with pleasantly designed slip guard
- Increased safety thanks to non-slip soft component
- Thumb recess and "finger hook" on the end of the handle for good power transmission when pulling the knife
- Shank: Special tool steel, oil-hardened
Advice:
- VDE-tested according to DIN EN/IEC 60900: 2004