BZ3dyn stud anchor M12x135/10-30 A4 stainless steel
UNCOMPROMISING STRONG HOLD The BZ3 dynamic stud anchor is the world's first mechanical expansion anchor with an evaluation/approval (ETA-20/0117) for fatigue loading. It is quick to install and enables immediate static action. This makes it an economical alternative to injection systems and undercut anchors.
Application: area: Anchorage of light to medium loads under fatigue loading indoors and outdoors, both in cracked and uncracked concrete: Crane systems, industrial robots, antenna masts, lift guides, conveyors as well as tunnel fastenings such as railings, signs, lights etc.
| Vørunummar | 0910912135 |
| EAN | 4066115027116 |
| Anchor diameter | 12 mm |
| Anchor diameter x anchor length (l) | 12 x 135 mm |
| Anchor length (l) | 135 mm |
| Construction product | Yes |
| Material | Stainless steel A4 |
| Supplier | RECA NORM |
UNCOMPROMISING STRONG HOLD
The BZ3 dynamic stud anchor is the world's first mechanical expansion anchor with an evaluation/approval (ETA-20/0117) for fatigue loading. It is quick to install and enables immediate static action. This makes it an economical alternative to injection systems and undercut anchors.
Application area:
Anchorage of light to medium loads under fatigue loadingindoors and outdoors, both in cracked
and uncracked concrete:
Crane systems, industrial robots,
antenna masts, lift guides, conveyors as well as tunnel fastenings such as railings, signs, lights etc.
Advantages:
- European Technical Assessment in cracked and uncracked concrete under fatigue loading
- Also approved for use under seismic activity performance categories C1 and C2 and exposure to fire (R30-R120)
- Quick and easy installation, immediate static action
- Colour coding to indicate effective anchorage depth
- Versatile, for in-place and pre-positioned installation
- The use of a hollow drill bit eliminates the need to blow out the drill hole and prevents the formation of drilling dust
- Very low effective anchorage depths and minimum member thicknesses
- Small spacings and edge distances
- Economical alternative to injection and undercut systems
Allar útgávur

BZ3dyn stud anchor M10x100/5-10 A4 stainless steel

BZ3dyn stud anchor M10x120/10-30 A4 stainless steel

BZ3dyn stud anchor M10x140/30-50 A4 stainless steel
