Bandsaw blade cemented carbide "S" tooth, teeth per inch: 3 3520 x 27 x 0.9 mm
Cemented carbide-tipped side set saw band. Hardness approx. 1600 HV. Tooth tips made from specially wear-resistant cemented carbide
Field of Application: For gas and aerated concrete, poroton (abrasive and mineral materials), graphite, sanded grey cast iron, insulation materials such as glass and rock wool, fibreglass and CFRP (glass or carbon fibre reinforced plastic).
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 1608835203 |
| EAN | 4029484515301 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length of tape | 3520 mm |
| Teeth spacing | 3 |
| Thickness of tape | 0.9 mm |
| Width of band | 27 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Cemented carbide-tipped side set saw band.
Hardness approx. 1600 HV.
Tooth tips made from specially wear-resistant cemented carbide
Field of Application:
For gas and aerated concrete, poroton (abrasive and mineral materials), graphite, sanded grey cast iron, insulation materials such as glass and rock wool, fibreglass and CFRP (glass or carbon fibre reinforced plastic).Advantages:
Maximum service life and resistance to wear on abrasive materials such as aerated concrete and graphite.Advice:
For Lissmac masonry saws, for example