Bandsaw blade bimetal M42 teeth per inch: 10-14 3350 x 27 x 0.9 mm
Bi-metal band saw blades made from alloyed carrier strip steel. HSS M42 tooth tips with variable toothing for vibration reduction. Continuously welded, with welding seam guarantee. Hardness 68-69 HRC. For all steels up to 45 HRC.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 1608335101 |
| EAN | 4029484515240 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length of tape | 3350 mm |
| Teeth spacing | 10/14 |
| Thickness of tape | 0.9 mm |
| Width of band | 27 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Bi-metal band saw blades made from alloyed carrier strip steel.
HSS M42 tooth tips with variable toothing for vibration reduction.
Continuously welded, with welding seam guarantee.
Hardness 68-69 HRC.
For all steels up to 45 HRC.
Field of Application:
For solid material, pipes and profiles from construction steels, deep-drawing steels, machining steels, case-hardened steels, spring steels, tempered steels, low-alloy hot work tool steels, unalloyed tool steels, high-speed steels, cast iron, rust-resistant and acid-resistant steels (lightweight), non-ferrous metalsAdvice:
Optimum band tension for band saws: 250–300 N/mm² (not enough band tension = band runout/too much band tension = band breakage)Allar útgávur

Bandsaw blade bimetal M42 teeth per inch: 5-8 2450 x 27 x 0.9 mm
24505/8
pk (5 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Bandsaw blade bimetal M42 teeth per inch: 6-10 2450 x 27 x 0.9 mm
24506/10
pk (5 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Bandsaw blade bimetal M42 teeth per inch: 8-12 2450 x 27 x 0.9 mm
24508/12
pk (5 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Bandsaw blade bimetal M42 teeth per inch: 10-14 2480 x 27 x 0.9 mm
248010/14
pk (5 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo