B stud anchor A4 M16 x 30–46/150
The perfect anchor for quick, reliable fixings in uncracked concrete and for suspended ceilings The stud anchor B A4 is particularly suitable for time-saving in-place installation in uncracked concrete, and for suspended ceilings. The reduced embedment depth expands the range of
application: s, e.g. for reinforcement chamfers and for low loads.
Application: area: For securing supports, beams, metal structures, brackets, cable conduits, mounting rails, suspended ceilings etc. to uncracked normal weight concrete with a strength class of ≥ C20/25 and ≤ C50/60, also for use outdoors or in wet rooms if conditions are not particularly aggressive.
| Vørunummar | 0909916030 |
| EAN | 4029484149872 |
| Anchor diameter | 16 mm |
| Anchor diameter x anchor length (l) | 16 x 150 mm |
| Anchor length (l) | 150 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 16.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The perfect anchor for quick, reliable fixings in uncracked concrete and for suspended ceilings
The stud anchor B A4 is particularly suitable for time-saving in-place installation in uncracked concrete, and for suspended ceilings. The reduced embedment depth expands the range of applications, e.g. for reinforcement chamfers and for low loads.
Application area:
For securingsupports, beams, metal structures, brackets, cable conduits, mounting rails, suspended ceilings etc.
to
uncracked normal weight concrete with a strength class of ≥ C20/25 and ≤ C50/60, also for use outdoors or in wet rooms if conditions are not particularly aggressive.
Advantages:
- High permissible loads, low spacing and edge distance
- Quick and easy in-place installation
- Immediate load-bearing capacity - no waiting
- The long thread allows anchors to be used for different clamping widths. Furthermore, it allows stand-off installations and other applications requiring larger clamping lengths or reduced effective anchorage depths.
- Reduced effective anchorage depths possible, e.g. for reinforcement chamfers or for low loads
- Three effective anchorage depths for flexible use
Allar útgávur

B stud anchor, A4, M8 x 5/50

B stud anchor, A4, M8 x 10-19/75

B stud anchor, A4, M8 x 15–24/80
