arecal elastomer superglue 20 g
Fast-hardening superglue that is insensitive to inactive materials
Field of Application: Suitable for difficult materials, such as porous rubber, cardboard, paper, cork, leather
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0893100003 |
| EAN | 4029484759330 |
| Colour | Colourless |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Density | 1.06 g/cm³ |
| Flashing point | 87 °C |
| Max. temperature conditions | +80 °C |
| Supplier | RECA NORM |
Fast-hardening superglue that is insensitive to inactive materials
Field of Application:
Suitable for difficult materials, such as porous rubber, cardboard, paper, cork, leatherAdvantages:
With twist-lock cap: easy to use with one hand, self-cleaning, no hardening possible, captive closure!Advice:
Hardening can be accelerated using arecal activator, item no. 0893 100 007.With problematic materials (PE, POM, PP...), apply arecal primer, item no. 0893 100 008 before bonding.
All parts to be bonded must always be pre-cleaned (degreased) and in some cases even roughed up using sandpaper!