AMF sliding gate lock housing 140 S 40 mm, plain
With zinc-plated lock Nut and hook latch made of stainless cast steel Prepared for profile cylinders Incl. 2x 18 mm handle guides and 4 screws, 1 locking pin included 1 turn (1 locking operation) Profile cylinder with double-action mechanism (i.e. the latch can also be opened by turning the key) AMF art. no. 140S Advice: The lock is mounted in the lock housing with a stable locking pin and the lock housing is secured with a screw inserted from the lock-facing side through the latch cut-out.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 7211231111 |
| EAN | 4029484443406 |
| Backset | 60 mm |
| Box length | 173 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Crate width | 94 mm |
| DIN direction | DIN R/L |
| Supplier | RECA NORM |
With zinc-plated lock
- Nut and hook latch made of stainless cast steel
- Prepared for profile cylinders
- Incl. 2x 18 mm handle guides and 4 screws, 1 locking pin included
- 1 turn (1 locking operation)
- Profile cylinder with double-action mechanism (i.e. the latch can also be opened by turning the key)
- AMF art. no. 140S
Advice:
The lock is mounted in the lock housing with a stable locking pin and the lock housing is secured with a screw inserted from the lock-facing side through the latch cut-out. The gate is protected against lifting out with the additional bolt lock facility.