AMF lock housing 140D f. 2 profile cylinders for 40 mm tube, plain
With zinc-plated lock Mandrel 30 and 60 mm Can be used on left or right due to reversible latch head. Prepared for profile cylinders, with double-action mechanism Incl. 2x 18 mm handle guides and 4 screws 1 turn (1 locking operation) Profile cylinder with double-action mechanism (i.e. the latch can also be opened by turning the key) All parts—including the springs—are protected against corrosion, thus guaranteeing a long service life AMF art. no.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 7211231120 |
| EAN | 4029484796113 |
| Box length | 173 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Crate width | 94.5 mm |
| DIN direction | DIN R/L |
| Distance | 72 mm |
| Supplier | RECA NORM |
With zinc-plated lock
- Mandrel 30 and 60 mm
- Can be used on left or right due to reversible latch head. Prepared for profile cylinders, with double-action mechanism
- Incl. 2x 18 mm handle guides and 4 screws
- 1 turn (1 locking operation)
- Profile cylinder with double-action mechanism (i.e. the latch can also be opened by turning the key)
- All parts—including the springs—are protected against corrosion, thus guaranteeing a long service life
- AMF art. no. 140D
Field of Application:
The practical solution for facilities to which two groups of people should have independent access: e.g. fire department access or waste container enclosures. The lock housing with two profile cylinders enable the fire brigade or disposal companies access by master key – and at the same time can be connected to the normal locking system.Advice:
Installation of two profile cylinders required, which can be actuated separately from each other. Key bit position up to 45°.