Aluminium mesh fabric adhesive tape for rock wool, 50 m x 50 mm
The aluminium mesh fabric adhesive tape is a pure aluminium adhesive tape reinforced with a glass core. The 20-μm thick pure aluminium foil is a moisture barrier and is used for sealing and protecting components and insulation. The aluminium foil has a synthetic rubber adhesive and a white paper layer acts as a separation layer on the roll. Field of Application: For interface bonding to aluminium-clad rock wool in heating, plumbing and air-conditioning ducts or ventilation ducts.
| Vørunummar | 0874550050 |
| EAN | 4029484831449 |
| Backing material thickness | 0.020 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length of roll | 50 m |
| Max. temperature | 70 |
| Width of band | 50 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The aluminium mesh fabric adhesive tape is a pure aluminium adhesive tape reinforced with a glass core. The 20-μm thick pure aluminium foil is a moisture barrier and is used for sealing and protecting components and insulation. The aluminium foil has a synthetic rubber adhesive and a white paper layer acts as a separation layer on the roll.
Field of Application:
For interface bonding to aluminium-clad rock wool in heating, plumbing and air-conditioning ducts or ventilation ducts.Advice:
Store in a dry place at +5°C to +25°C, with UV protectionAllar útgávur

Aluminium mesh fabric adhesive tape for rock wool, 50 m x 75 mm
